Zoro # G614820572
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Size
20/11
Shank Dia.
20 mm
Shank Type
Boring bar
ISO Number
A20R SVUCR/L11
Max. Bore Dia.
3 x D
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowUnlock tax-exempt savings
Add Tax ExemptionSpecifications
Product Information
MFR #
261348 20/11
Zoro #
G614820572
UPC #
Country of Origin
Austria
Dimensions
Size
Shank Dia.
20 mm
Max. Bore Dia.
3 x D
Min. Pre-Drill Diameter Dmin
25 mm
Free Length
80 mm
Clamping Height
18 mm
Head Length
20.5 mm
Overall Length
200 mm
Insert Size
11 mm
Details
Shank Type
Boring bar
ISO Number
A20R SVUCR/L11
Setting Angle
93 Angle
Item
Standards
DIN 8024
Application
Internal longitudinal turning
Coolant Through
Yes
Center Offset
13 mm