  • Zoro # G416121525
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shim
219897
Cutting Angle
45°
Series
TwinCut
Insert Screw
219898 (15IP; 3.8 Nm)
Cutting Dia.
200 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
213420 200/16
Zoro #
G416121525
UPC #
Country of Origin
Italy
Dimensions
Cutting Dia.
200 mm
Mounting Bore Dia.
60 mm
Details
Item
Face mill
Shim
Cutting Angle
45°
Series
TwinCut
Insert Screw
219898 (15IP; 3.8 Nm)
Number of Teeth
16
Clamp Screw for Shim
Tool Exchange
PowerCard
Coolant Through
Yes
Dia/No. of Cutting Edges
200 mm/16
Overhang
61.3 mm
Shank Type
with bore
Description
Version: From160 mm for arbors to DIN 2079- with 4 additional attachment holes and without internal cooling. Application: With double-sided 8-edge inserts ON.U or 4-edge inserts SN.U. Spare part: Shim No. 219897 for use with both types of indexable insert. Note: Use GARANT torque screwdriver TQ No. 211750 size 3.8 with bit No. 674252 size 15IP. Do not mix different types of insert ON.U and SN.U. Tool exchange: PowerCard Number of cutting edges Z: 16 maximum externalDmax for ON.U inserts: 211.8 mm maximum externalDmax for SN.U inserts: 215.2 mm Overall length Ltot for SN.U inserts: 63 mm Overall length Ltot for ON.U inserts: 61.3 mm Mounting bore : 60 mm suitable indexable insert: SN.U