  • Mfr # 103L-17N-0.0873
  • Zoro # G1126153
Gas Name
Butane, Nitrogen
Max. Pressure
1,000 psi
Cylinder Height
13.6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
103L-17N-0.0873
Cylinder Height
13.6 in
Cylinder Diameter
3.3 in
Gas Name
Butane, Nitrogen
Gas Mixture
Butane 873 ppm
Max. Pressure
1,000 psi
Background Gas
Nitrogen
Accuracy
+/-5%
Gas Type
Butane
Chemical Formula
C4H10
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 103 L, Cylinder Diameter 3.3 in, Cylinder Height 13.6 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Butane 873 ppm, Gas Type Butane, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula C4H10, CAS Number 106-97-8, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF, Standards ISO 9001:2015