  • Mfr # 221L-34-1800
  • Zoro # G1121147
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gas Name
Carbon Dioxide, Nitrogen
Cylinder Capacity
221 L
Max. Pressure
250 psi
Cylinder Dia.
9 in
Cylinder Height
16.25 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
221L-34-1800
Country of Origin
United States
Dimensions
Cylinder Dia.
9 in
Cylinder Height
16.25 in
Connection Size
CGA 165
Cylinder Diameter
9 in
Outlet Connection Size
3/4 in
Details
Item
Calibration Gas
Gas Name
Carbon Dioxide, Nitrogen
Cylinder Capacity
221 L
Gas Mixture
Carbon Dioxide 1,800 ppm
Max. Pressure
250 psi
Background Gas
Nitrogen
Cylinder Material
Steel
Accuracy
+/-5%
Calibration Certificate
NIST
For Use With
All OEM Gas Detectors
CAS Number
Reusability
Disposable
Outlet Connection Type
NGT
Operating Pressure - Maximum
250 psi
Container Type
Cylinder
Product Type
Calibration Gas
Standards
ISO 9001:2015
Chemical Formula
CO2
CGA Number
CGA 165
Gas Type
Carbon Dioxide
Description
Calibration Gas, CGA Number CGA 165, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 221 L, Cylinder Diameter 9 in, Cylinder Height 16.25 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Carbon Dioxide 1,800 ppm, Gas Type Carbon Dioxide, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula CO2, CAS Number 124-38-9, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Outlet Connection Size 3/4 in, Outlet Connection Type NGT, Standards ISO 9001:2015