  • Mfr # 34L-98-150
  • Zoro # G1103979
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gas Name
Hydrogen Sulfide, Nitrogen
Max. Pressure
500 psi
Cylinder Dia.
3 1/8 in
Cylinder Height
10.64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
34L-98-150
Cylinder Dia.
3 1/8 in
Cylinder Height
10.64 in
Connection Size
C-10
Outlet Connection Size
5/8"-18
Cylinder Diameter
3.13 in
Gas Name
Hydrogen Sulfide, Nitrogen
Gas Mixture
Hydrogen Sulfide 150 ppm
Max. Pressure
500 psi
Background Gas
Nitrogen
Cylinder Material
Aluminum Alloy
Accuracy
+/-5%
Chemical Formula
H2S
Operating Pressure - Maximum
500 psi
Gas Type
Hydrogen Sulfide
Calibration Gas
Outlet Connection Type
UNF
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 34 L, Cylinder Diameter 3.13 in, Cylinder Height 10.64 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Hydrogen Sulfide 150 ppm, Gas Type Hydrogen Sulfide, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula H2S, CAS Number 7783-06-4, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF