Poly Chain GT Carbon Belts, 14MGT-1960-37
  • Mfr # 14MGT-1960-37
  • Zoro # G7947785
Key Features
Item - Timing Belts
Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
Poly Chain GT Carbon
Pitch Length - Timing Belts
1960 mm
Number of Teeth - Timing Belts
140
Pitch - Timing Belts
14 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
14MGT-1960-37
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1960 mm
Height
10.2 mm
Top Width
37 mm
Details
Item - Timing Belts
Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
Poly Chain GT Carbon
Number of Teeth - Timing Belts
140
Pitch - Timing Belts
14 mm
Teeth Location - Timing Belts
Single Sided
Temp. Range
-54 to 85°C