Poly Chain GT Carbon Belts, 8MGT-1000-12
  • Mfr # 8MGT-1000-12
  • Zoro # G8073697
/ea
Key Features
Item - Timing Belts
Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
Poly Chain GT Carbon
Pitch Length - Timing Belts
1000 mm
Number of Teeth - Timing Belts
125
Pitch - Timing Belts
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
8MGT-1000-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1000 mm
Height
5.9 mm
Top Width
12 mm
Details
Item - Timing Belts
Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
Poly Chain GT Carbon
Number of Teeth - Timing Belts
125
Pitch - Timing Belts
8 mm
Teeth Location - Timing Belts
Single Sided
Temp. Range
-54 to 85°C