Timing Belt, 1400-14MGT-40
  • Mfr # 1400-14MGT-40
  • Zoro # G816063937
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Industry Number
1400-14MGT-40
Material
Ethylene Elastomer
Top Width
40 mm
Pitch Length
1,400 mm
Number of Teeth
100
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1400-14MGT-40
Country of Origin
United States
Dimensions
Top Width
40 mm
Pitch Length
1,400 mm
Belt Trade Size
GT
Details
Industry Number
1400-14MGT-40
Material
Ethylene Elastomer
Item
Timing Belt
Number of Teeth
100
Reinforcing Cord Material
Fiberglass
Application
Heavy Manufacturing, Machine Tool, Paper & Textile
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Color
Black
Maximum Operating Temperature
248 Degrees F
Belt Series
Powergrip GT4 Rubber Synchronous Belt
Tooth Shape
Modified Curvilinear
Pitch
14 mm
Tooth Location
One Side
Belt Material
Description
Timing Belt, Belt Material Ethylene Elastomer, Belt Series PowerGrip(R) GT(R)4, Industry Number 1400-14MGT-40, Number of Teeth 100, Pitch 14 mm, Pitch Length 1,400 mm, Tooth Location One Side, Top Width 40 mm, Application Heavy Industry, Machine Tools, Paper Industry, Belt Coating Not Applicable, Belt Trade Size GT, Color Black, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 248 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F, Reinforcing Cord Material Fiberglass