Timing Belt, 14MGT-1400-20, Curvilinear
  • Mfr # 14MGT-1400-20
  • Zoro # G916090598
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Belt Series
Poly Chain(R) GT(R) Carbon Belts
Top Width
20 mm
Number of Teeth
100
Pitch Length
1,400 mm
Color
Blue
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
14MGT-1400-20
Country of Origin
United States
Dimensions
Top Width
20 mm
Pitch Length
1,400 mm
Belt Trade Size
Urethane Carbon
Details
Belt Series
Number of Teeth
100
Color
Blue
Belt Material
Polyurethane
Minimum Operating Temperature
-65 Degrees F
Tooth Shape
Curvilinear
Pitch
14 mm
Belt Coating
Nylon
Reinforcing Cord Material
Carbon Fiber
Application
Heavy Duty Power Transmission, Roller Chain Replacement
Item
Timing Belt
Maximum Operating Temperature
185 Degrees F
Tooth Location
One Side
Industry Number
14MGT-1400-20
Resistance Properties
Chemical Resistant, Oil Resistant
Description
Timing Belt, Belt Material Polyurethane, Belt Series Polychain(R) GT(R) Carbon(TM), Industry Number 14MGT-1400-20, Number of Teeth 100, Pitch 14 mm, Pitch Length 1,400 mm, Tooth Location One Side, Top Width 20 mm, Application Heavy Industry, Conveyors, Belt Coating Nylon, Belt Trade Size GT, Color Blue, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 185 Degrees F, Minimum Operating Temperature -65 Degrees F, Reinforcing Cord Material Carbon Fiber