Timing Belt, 14MGT-2310-37, Curvilinear
  • Mfr # 14MGT-2310-37
  • Zoro # G016090665
Top Width
37 mm
Belt Coating
Nylon
Minimum Operating Temperature
-65 Degrees F
Number of Teeth
165
Industry Number
14MGT-2310-37
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
14MGT-2310-37
Top Width
37 mm
Pitch Length
2,310 mm
Belt Trade Size
Urethane Carbon
Details
Belt Coating
Nylon
Minimum Operating Temperature
-65 Degrees F
Number of Teeth
165
Industry Number
14MGT-2310-37
Item
Timing Belt
Color
Blue
Tooth Location
One Side
Belt Material
Polyurethane
Resistance Properties
Chemical Resistant, Oil Resistant
Reinforcing Cord Material
Carbon Fiber
Pitch
14 mm
Tooth Shape
Curvilinear
Application
Heavy Duty Power Transmission, Roller Chain Replacement
Belt Series
Poly Chain(R) GT(R) Carbon Belts
Maximum Operating Temperature
185 Degrees F
Description
Timing Belt, Belt Material Polyurethane, Belt Series Polychain(R) GT(R) Carbon(TM), Industry Number 14MGT-2310-37, Number of Teeth 165, Pitch 14 mm, Pitch Length 2,310 mm, Tooth Location One Side, Top Width 37 mm, Application Heavy Industry, Conveyors, Belt Coating Nylon, Belt Trade Size GT, Color Blue, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 185 Degrees F, Minimum Operating Temperature -65 Degrees F, Reinforcing Cord Material Carbon Fiber