Timing Belt, 3600-8MGT-30
  • Mfr # 3600-8MGT-30
  • Zoro # G116063743
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Top Width
30 mm
Industry Number
3600-8MGT-30
Material
Ethylene Elastomer
Pitch Length
3,600 mm
Pitch
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
3600-8MGT-30
Country of Origin
United States
Dimensions
Top Width
30 mm
Pitch Length
3,600 mm
Belt Trade Size
GT
Details
Industry Number
3600-8MGT-30
Material
Ethylene Elastomer
Item
Timing Belt
Pitch
8 mm
Color
Black
Application
Heavy Manufacturing, Machine Tool, Paper & Textile
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Belt Series
Powergrip GT4 Rubber Synchronous Belt
Belt Material
Tooth Location
One Side
Number of Teeth
450
Reinforcing Cord Material
Fiberglass
Tooth Shape
Modified Curvilinear
Maximum Operating Temperature
248 Degrees F
Description
Timing Belt, Belt Material Ethylene Elastomer, Belt Series PowerGrip(R) GT(R)4, Industry Number 3600-8MGT-30, Number of Teeth 450, Pitch 8 mm, Pitch Length 3,600 mm, Tooth Location One Side, Top Width 30 mm, Application Heavy Industry, Machine Tools, Paper Industry, Belt Coating Not Applicable, Belt Trade Size GT, Color Black, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 248 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F, Reinforcing Cord Material Fiberglass