Timing Belt, 6160-14MGT-170
  • Mfr # 6160-14MGT-170
  • Zoro # G916211955
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Industry Number
6160-14MGT-170
Color
Black
Belt Material
Ethylene Elastomer
Maximum Operating Temperature
248 Degrees F
Pitch
14 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
6160-14MGT-170
Country of Origin
United States
Dimensions
Pitch Length
6,160 mm
Top Width
170 mm
Belt Trade Size
GT
Details
Industry Number
6160-14MGT-170
Color
Black
Belt Material
Ethylene Elastomer
Maximum Operating Temperature
248 Degrees F
Pitch
14 mm
Item
Timing Belt
Belt Series
Powergrip GT4 Rubber Synchronous Belt
Tooth Location
One Side
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Application
Heavy Manufacturing, Machine Tool, Paper & Textile
Tooth Shape
Modified Curvilinear
Reinforcing Cord Material
Fiberglass
Number of Teeth
440
Description
Timing Belt, Belt Material Ethylene Elastomer, Belt Series PowerGrip(R) GT(R)4, Industry Number 6160-14MGT-170, Number of Teeth 440, Pitch 14 mm, Pitch Length 6,160 mm, Tooth Location One Side, Top Width 170 mm, Application Heavy Industry, Machine Tools, Paper Industry, Belt Coating Not Applicable, Belt Trade Size GT, Color Black, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 248 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F, Reinforcing Cord Material Fiberglass