Timing Belt, 8MGT-3280-21, Curvilinear
  • Mfr # 8MGT-3280-21
  • Zoro # G316090433
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Maximum Operating Temperature
185 Degrees F
Minimum Operating Temperature
-65 Degrees F
Top Width
21 mm
Belt Trade Size
Urethane Carbon
Tooth Shape
Curvilinear
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
8MGT-3280-21
Country of Origin
United States
Dimensions
Top Width
21 mm
Belt Trade Size
Urethane Carbon
Pitch Length
3,280 mm
Details
Maximum Operating Temperature
185 Degrees F
Minimum Operating Temperature
-65 Degrees F
Tooth Shape
Curvilinear
Color
Blue
Resistance Properties
Chemical Resistant, Oil Resistant
Belt Coating
Nylon
Tooth Location
One Side
Reinforcing Cord Material
Carbon Fiber
Belt Material
Polyurethane
Pitch
8 mm
Number of Teeth
410
Industry Number
8MGT-3280-21
Item
Timing Belt
Belt Series
Poly Chain(R) GT(R) Carbon Belts
Application
Heavy Duty Power Transmission, Roller Chain Replacement
Description
Timing Belt, Belt Material Polyurethane, Belt Series Polychain(R) GT(R) Carbon(TM), Industry Number 8MGT-3280-21, Number of Teeth 410, Pitch 8 mm, Pitch Length 3,280 mm, Tooth Location One Side, Top Width 21 mm, Application Heavy Industry, Conveyors, Belt Coating Nylon, Belt Trade Size GT, Color Blue, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 185 Degrees F, Minimum Operating Temperature -65 Degrees F, Reinforcing Cord Material Carbon Fiber