Timing Belt, 966-14MGT-85
  • Mfr # 966-14MGT-85
  • Zoro # G916063943
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length
966 mm
Industry Number
966-14MGT-85
Material
Ethylene Elastomer
Top Width
85 mm
Tooth Location
One Side
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
966-14MGT-85
Country of Origin
United States
Dimensions
Pitch Length
966 mm
Top Width
85 mm
Belt Trade Size
GT
Details
Industry Number
966-14MGT-85
Material
Ethylene Elastomer
Item
Timing Belt
Tooth Location
One Side
Reinforcing Cord Material
Fiberglass
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Application
Heavy Manufacturing, Machine Tool, Paper & Textile
Belt Material
Pitch
14 mm
Color
Black
Belt Series
Powergrip GT4 Rubber Synchronous Belt
Tooth Shape
Modified Curvilinear
Maximum Operating Temperature
248 Degrees F
Number of Teeth
69
Description
Timing Belt, Belt Material Ethylene Elastomer, Belt Series PowerGrip(R) GT(R)4, Industry Number 966-14MGT-85, Number of Teeth 69, Pitch 14 mm, Pitch Length 966 mm, Tooth Location One Side, Top Width 85 mm, Application Heavy Industry, Machine Tools, Paper Industry, Belt Coating Not Applicable, Belt Trade Size GT, Color Black, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 248 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F, Reinforcing Cord Material Fiberglass