Timing Belt, TP1800-8MGT-20
  • Mfr # TP1800-8MGT-20
  • Zoro # G116063194
Top Width
20 mm
Pitch
8 mm
Number of Teeth
225
Pitch Length
1,800 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TP1800-8MGT-20
Top Width
20 mm
Pitch Length
1,800 mm
Pitch
8 mm
Number of Teeth
225
Industry Number
TP1800-8MGT-20
Description
Timing Belt, Belt Material Neoprene, Belt Series PowerGrip(R) GT(R)2 Twin Power(R), Industry Number TP1800-8MGT-20, Number of Teeth 225, Pitch 8 mm, Pitch Length 1,800 mm, Tooth Location Two Sides, Top Width 20 mm, Belt Coating Not Applicable, Belt Trade Size GT, Color Black, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 212 Degrees F, Minimum Operating Temperature -22 Degrees F, Reinforcing Cord Material Fiberglass, Tooth Shape Modified Curvilinear