Timing Belt, TP1895-5M-15, Curvilinear
  • Mfr # TP1895-5M-15
  • Zoro # G716476783
Belt Trade Size
HTD
Belt Series
Powergrip(R) HTD(R) Twin Power(R) Timing Belts
Industry Number
TP1895-5M-15
Application
Electric Hand Tools, Office Machines, Processing & Chemical Industry
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TP1895-5M-15
Belt Trade Size
HTD
Pitch Length
1,895 mm
Top Width
15 mm
Belt Series
Industry Number
TP1895-5M-15
Application
Pitch
5 mm
Number of Teeth
379
Tooth Shape
Curvilinear
Description
Timing Belt, Belt Material Neoprene, Belt Series PowerGrip(R) HTD(R) Twin Power(R), Industry Number TP1895-5M-15, Number of Teeth 379, Pitch 5 mm, Pitch Length 1,895 mm, Tooth Location Two Sides, Top Width 15 mm, Application Power Tools, Office Machinery, Chemical Industry, Belt Coating Not Applicable, Belt Trade Size HTD, Color Black, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 212 Degrees F, Minimum Operating Temperature -22 Degrees F, Reinforcing Cord Material Fiberglass