Mfr # F18DBX/827/ECO4P
Zoro # G2185373
/eaKey Features
Voltage
Ballast Dependent
Watts
18 W
Bulb Base Type
4-Pin (G24q-2)
Bulb Shape
T4
Bulb Housing
Glass/Metal
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowReal support from real people
Contact our U.S. based teamSpecifications
Product Information
MFR #
F18DBX/827/ECO4P
Country of Origin
China
Dimensions
Bulb Manufacturers Warranty Length
1 yr
Overall Length
5 3/4 in
Bulb Dia.
1/2 in
Nominal Length
5.8 in
Description
Compact Fluorescent Bulb, Bulb Base Type 4-Pin (G24q-2), Bulb Finish Frosted, Trade Number F18DBX/827/ECO4P, Bulb Shape T4, Color Rendering Index 82, Color Temperature 2700K, Incandescent Wattage Equivalency 65 W, Lumens 1,250 lm, Bulb Housing Glass/Metal, Light Technology Fluorescent, Shatter-Resistant No, Voltage Ballast Dependent, Watts 18 W, Bulb Beam Angle Not Applicable, Three-Way No, Rough Service No, Dimmable Yes, Bulb Power Source Plug and Play, Light Color White