  • Mfr # F18DBX/841/ECO4P
  • Zoro # G1046491
Watts
18 W
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
F18DBX/841/ECO4P
Nominal Length
5.8 in
Watts
18 W
Color Temperature
4100K
Bulb Designation
F18DBX/841/ECO4P
Light Appearance
4000 to 4999K, Cool White
Incandescent Wattage Equivalency
65 W
Description
Compact Fluorescent Bulb, Bulb Base Type 4-Pin (G24q-2), Bulb Finish Frosted, Trade Number F18DBX/841/ECO4P, Bulb Shape T4, Color Rendering Index 82, Color Temperature 4100K, Incandescent Wattage Equivalency 65 W, Lumens 1,250 lm, Bulb Housing Glass/Metal, Light Technology Fluorescent, Shatter-Resistant No, Voltage Ballast Dependent, Watts 18 W, Bulb Beam Angle Not Applicable, Three-Way No, Rough Service No, Dimmable Yes, Bulb Power Source Plug and Play, Light Color White