  • Mfr # CR123C151B
  • Zoro # G1168063
/ea
Key Features
Full Load Amps
12.90 to 15.10
For Use With
FL Amp @ 3-Ph/ Size 00,0,1/ Standard Enclosure
FL Amp @ 3-Ph/ Size 5/ Standard Enclosure
263 to 270
FL Amp @ 1-Ph/ Size 00,0,1/ Open & Large Enclosure
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
CR123C151B
Country of Origin
United States
Dimensions
263 to 270
FL Amp @ 1-Ph/ Size 2/ Open & Large Enclosure
FL Amp @ 1-Ph/ Size 00,0,1/ Standard Enclosure
14.4 a 15.2
FL Amp @ 3-Ph/ Size 2/ Open & Large Enclosure
FL Amp @ 1-Ph/ Size 2/ Standard Enclosure
13.9 to 15.0
FL Amp @ 3-Ph/ Size 00,0,1/ Open & Large Enclosure
FL Amp @ 3-Ph/ Size 2/ Standard Enclosure
12.6 to 13.6
NEMA Size
0, 1
Details
Item
Overload Relay Heater
Full Load Amps
12.90 to 15.10
For Use With
Compatible with Series
Full Load Current
11.9 A, 12.6 to 13.6 A, 12.9 to 15.1 A, 14.6 A, 15.1 A