  • Mfr # 5133200E
  • Zoro # G2469941
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cable Length
1,000 ft
Standards
Wire Size
24 AWG
Performance Category
5e
Total Number of Conductors - Data Cable
8 (4 Pair)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
5133200E
Country of Origin
United States
Dimensions
Cable Length
1,000 ft
Wire Size
24 AWG
Outside Dia.
0.195 in
Spool Length
Length
Bend Radius
1 in
Conductor Size - Data Cable
24 AWG
Outside Diameter
1/4 in
Details
Item
Category Cable
Standards
Performance Category
5e
8 (4 Pair)
Fire Rating - Data Cable
Riser
Item - Data Cable
Category Cable
Number of Conductor Pairs
4
Shielded / Unshielded
Unshielded
Package Type
Pulling Pack
Category - Data Cable
Jacket Material (Wire and Cable)
PVC
Operating Temp. Range
-20 Degrees to 75 Degrees C
Solid / Stranded
Solid
Jacket Color
Gray
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Installation Temp. Range
0 Degrees to 60 Degrees C
Pulling Force
25 lb
Plenum Rated
No
Category Type
Frequency
200 MHz
PVC
Jacket Material
Package Type - Data Cable
Pulling Pack
Shielded
Unshielded
NEC Article and Type
800 CMR
Minimum Operating Temperature
-4 Degrees F
Solid/Stranded
Solid
Fire Rating
Riser
Maximum Frequency
200 MHz
Maximum Operating Temperature
167 Degrees F
Conductor Gauge
24 AWG
Number of Conductors
8
Number of Pairs
4
Description
Category Cable, Cable Length 1,000 ft, Conductor Gauge 24 AWG, Fire Rating Riser, Jacket Color Gray, Jacket Material PVC, Outside Diameter 1/4 in, Performance Category 5e, Shielded Unshielded, Number of Conductors 8, Number of Pairs 4, NEC Article and Type 800 CMR, Standards ANSI/TIA/EIA 568B, ANSI/TIA/EIA 862, cUL Listed, ICEA S-90-661, ISO/IEC 11801 Ed. 2.0, NEC/CEC Type CMR, UL Listed, UL 444, Package Type Pulling Pack, Solid/Stranded Solid, Bend Radius 1 in, Maximum Frequency 200 MHz