  • Mfr # LHFS-210003
  • Zoro # G4601947
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
60 in
Cutting Capacity
1-3/4 in
Handle Material
Aluminum
Type
Orchard
Sound Level dB
70
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LHFS-210003
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
60 in
Tool Length
60 in
Tool Width
6 in
Details
Cutting Capacity
1-3/4 in
Handle Material
Aluminum
Item
Heavy Duty Tree Pruner
Type
Orchard
Sound Level dB
70
Operating Pressure
1,000 to 2,000 psi
Hydraulic System Type
Open Center
For Use With
For All Agricultural Work
Features
Heat Barrier Grip and Full Trigger Guard; Lightweight
Includes
O-Ring
Tool Weight
7.7 lbs
Application
For All Agricultural Work
Standards
SAE Standard J1273
Relief Valve Pressure Setting
2,000 psi
Pressure Port
3/8 in NPTF Thread
Minimum Flow Rate
4 gpm
Maximum Back Pressure
200 psi
Recommended Hydraulic Flow Rate
4-6 gpm
Minimum Operating Pressure
1,000 psi
Tool Series
LHFS
Maximum Flow Rate
6 gpm
Maximum Operating Pressure
2,000 psi
Recommended Filtration
10 micron
Maximum Oil Temperature
140 Degrees F
Return Port
3/8 IN NPTF Thread
Battery Platform
LHFS
Description
Hydraulic Pruner, Product Type Pruner, Cutting Capacity 1 3/4 in, Pressure Port 3/8 in NPTF Thread, Return Port 3/8 IN NPTF Thread, Minimum Operating Pressure 1,000 psi, Maximum Operating Pressure 2,000 psi, Minimum Flow Rate 4 gpm, Maximum Flow Rate 6 gpm, Tool Length 60 in, Handle Material Aluminum, Features 360 Degrees Swiveling Extension, Hydraulic System Type Open Center, Includes O-Ring, Maximum Back Pressure 200 psi, Maximum Oil Temperature 140 Degrees F, Recommended Filtration 10 micron