  • Zoro # G200716012
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Style
Grooved
Body Material
Carbon Steel
Pipe Size
3 in
Max. Water Pressure
200 psi
Handle Type
Lever
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G200716012
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Pipe Size
3 in
Nominal Valve Size
3 in
Handle Length
7 in
Details
Item
Butterfly Valve
Style
Grooved
Body Material
Carbon Steel
Max. Water Pressure
200 psi
Handle Type
Lever
Standards
ASTM A 536 Grade 65-45-12, ASTM A-183 Grade 2, ASTM A-563 Grade A or Grade B, SAE J995 Grade 2
Disc Material
316 Stainless Steel
Liner Material
Buna-N
Temp. Range
-20 Degrees to 180 Degrees F
Compliance
AWWA C606
Number of Stop Positions
2
Connection Type
Clamp
Vacuum Service Rating
Not Rated
Maximum Pressure - Operating
200 psi
Handle - Locking
Locking
Stem Material
416 Stainless Steel
3-A Standard Compliance
Not Rated
Operating Temperature - Minimum
-20 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
180 Degrees F
Coefficient of Volume (Cv)
173
For Media
Water
Valve Series
70G
Description
Butterfly Valve, Grooved Style, Body Material Carbon Steel, Max. Water Pressure 200 psi, Pipe Size 3 in, Temp. Range -20 Degrees to 180 Degrees F, Liner Material Buna-N, Disc Material 316 Stainless Steel, Handle Type Lever, Standards ASTM A 536 Grade 65-45-12, ASTM A-183 Grade 2, ASTM A-563 Grade A or Grade B, SAE J995 Grade 2, AWWA C606