  • Mfr # HBR9624123-3A-WW-PB
  • Zoro # G3468328
/ea
See details
Key Features
Shelving Type
Add-On
Depth
24 in
Material
Steel
Number of Shelves
3
Load Capacity
9,000 lb
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HBR9624123-3A-WW-PB
Country of Origin
United States
Dimensions
Depth
24 in
Height
123 in
Overall Depth
24 in
Overall Width
96 in
Upright Depth
2 15/16 in
Usable Width
93 in
Footplate Width
3 1/2 in
Upright Width
1 1/2 in
Footplate Depth
2 1/4 in
Mounting Hole Diameter
7/16 in
Overall Height
123 in
Details
Shelving Type
Add-On
Material
Steel
Number of Shelves
3
Load Capacity
9,000 lb
Decking Material
Steel Wire
Finish
Powder Coated
Color
Marine Blue/ Light Gray
Item
Bulk Storage Rack
Shelving Post Gauge
14
Beam Capacity
Includes
(2) Braces Per Level, Front to Back 16 Gauge U Channels
Gauge
14 ga
Whole Unit Load Capacity
Frame Material
Load Capacity per Shelf
Post Gauge
14 ga
Upright Gauge
Duty Rating
Heavy-Duty
Number of Beams
6
Upright Color
Blue
Upright Load Capacity @ 36 in
Beam Color
Light Gray
Upright Load Capacity @ 24 in
Beam Gauge
Upright Finish
Powder Coated
Beam Style
Step
Includes Mounting Hardware
No
Decking Finish
Mobility
Stationary
Shelving Configuration
Shelf Adjustment Increments
3 in
Frame Finish
Shelf Gauge
6 ga
Mounting Hardware Required
No
Decking Style
Wire
Includes Decking
Yes
Beam Finish
Number of Uprights
2
Description
Bulk Storage Rack, Shelving Type Add-On, Overall Width 96 in, Overall Depth 24 in, Overall Height 123 in, Decking Material Steel, No. of Shelves 3, Shelf Capacity 3,000 lb, Load Capacity 9,000 lb, Shelving Frame Material Steel, Marine Blue/ Light Gray, Finish - Shelving and Racks Powder Coated, Shelf Adjustments 3 in, Shelving Gauge 6, Shelving Post Gauge 14, Includes (2) Braces Per Level, Front to Back 16 Gauge U Channels