  • Mfr # HBR4836123-3A-WW-PB
  • Zoro # G3469755
Depth
36 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
HBR4836123-3A-WW-PB
Depth
36 in
Height
123 in
Overall Width
48 in
Overall Depth
36 in
Overall Height
123 in
Decking Material
Steel Wire
14 ga
Upright Load Capacity @ 24 in
Heavy-Duty
Upright Load Capacity @ 36 in
Yes
Decking Style
Wire
Shelf Adjustment Increments
3 in
No
Shelf Gauge
6 ga
Beam Finish
Description
Bulk Storage Rack, Shelving Type Add-On, Overall Width 48 in, Overall Depth 36 in, Overall Height 123 in, Decking Material Steel, No. of Shelves 3, Shelf Capacity 3,800 lb, Load Capacity 11,400 lb, Shelving Frame Material Steel, Marine Blue/ Light Gray, Finish - Shelving and Racks Powder Coated, Shelf Adjustments 3 in, Shelving Gauge 6, Shelving Post Gauge 14, Includes (2) Braces Per Level, Front to Back 16 Gauge U Channels