  • Mfr # 415S24SVM-ME
  • Zoro # G7738394
/ea
See details
Key Features
Width of Cabinet
36 in
Depth of Cabinet
24 in
Height of Cabinet
72 in
Number of Shelves
4
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
415S24SVM-ME
Country of Origin
United States
Dimensions
Width of Cabinet
36 in
Depth of Cabinet
24 in
Height of Cabinet
72 in
Overall Cabinet Height
72"
Overall Cabinet Depth
24"
Cabinet Height Range
Full Height (59" and Taller)
Overall Cabinet Width
36"
Overall Width
36 in
Overall Height
72 in
Panel Material Thickness
22 ga
Door Material Thickness
22 ga
Overall Depth
24 in
Caster Wheel Diameter
4 in
Details
Number of Shelves
4
Color
Black
Material
Steel
Mobile/Stationary
Mobile
Number of Doors
2
Door Type
Clearview
Item
Storage Cabinet
Duty Rating
Commercial
Finish - Cabinets
Powder Coated
Cabinet Handle Style
Swing
Shelf Capacity
200 lb
Assembled/Unassembled
Unassembled
Caster Type
(4) Swivel with Brakes
Includes
(2) keys; Casters
Gauge
22
Cabinet Locking Mechanism
Keyed
Cabinet Strength Rating
Commercial
Caster Configuration
(4) Swivel with Brakes
Cabinet Style
Shelving
Cabinet Door Type
Clearview
Locking Cabinet
Yes
Number of Cabinet Shelves
No. of Drawers
0
Finish
Powder Coated
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 50% Post-Consumer Recycled Content
Green Certification or Other Recognition
GREENGUARD(R) Certified
Number of Drawers
0
Material - Cabinets
Steel
Casters Included
Yes
Cabinet Color
Item - Storage Cabinets
Storage Cabinet
Locking Points
3 Points
Door Opening
180 Degrees
Includes Keys
Shelf Adjustability
Adjustable
Cabinet Material
Door Handle Type
Swing
Base Type
Casters
Series
415S24
Shelf Material
Cabinet Storage Components
Shelves
Audit Trail Storage
None
Cabinet Finish
Method of Construction
Welded
Door Locking Points
3
Mobility
Mobile
Lock Type
Keyed
Shelf Adjustment Increments
2 in
For Use Outdoors
No
Load Capacity per Shelf
200 lb
Body Panel Type
Solid
Frame Assembled
Unassembled
For Use Indoors/Outdoors
No
Description
Storage Cabinet, Base Type Casters, Body Panel Type Solid, Cabinet Color Black, Cabinet Material Steel, Cabinet Storage Components Shelves, Door Handle Type Swing, Door Type Clearview, Duty Rating Light Duty, For Use Indoors/Outdoors No, Frame Assembled Unassembled, Load Capacity per Shelf 200 lb, Lock Type Keyed, Mobility Mobile, Mounting Location Freestanding, Number of Shelves 4, Overall Depth 24 in, Overall Height 72 in, Overall Width 36 in, Audit Trail Storage None