  • Mfr # H-700-SS-L-10MM-T-LD
  • Zoro # G308436942
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Ball Material
Stainless Steel
Body Style
Straight
Ball Port Style
Full Port
Valve Ways
2-Way
Valve Structure
Two-Piece
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
H-700-SS-L-10MM-T-LD
Country of Origin
Israel
Dimensions
Pipe Size
10 mm
Overall Length
3.54 in
Connection Size - Side 1
10 mm
Connection Size - Side 2
10 mm
Nominal Valve Size
3/8 in
Handle Length
3.23 in
Ball Opening Size
0.36 in
Handle Height
1.57 in
Details
Ball Material
Stainless Steel
Body Style
Straight
Ball Port Style
Full Port
Valve Ways
2-Way
Valve Structure
Two-Piece
For Media
Combustible Gases, Corrosive Chemicals, Natural Gas, Water
Connection Type
Tube x Tube
Item
Manual Two-Way Ball Valve
Body Material
Handle Type
Lever
Stem Material
316 Stainless Steel
Seal Material
PTFE
Handle Material
304 Stainless Steel
Max. Pressure
2,000 PSI
Seat Material
MPTFE
Standards
ISO 15848-12006 (E)
Stem Type
Blowout Resistant
Maximum Pressure - Combustible Gas
Not Rated
Operating Temperature - Minimum
-44 Degrees F
Coefficient of Volume (Cv)
2.6
3-A Standard Compliance
Not Rated
Connection Type - Side 1
Compression
Connection Type - Side 2
Compression
Operating Temperature - Maximum
400 Degrees F
Handle - Locking
Locking
Vacuum Service Rating
Vented Ball Valve
Non-Vented
Maximum Pressure - Steam
Valve Series
H700
Description
Manual Two-Way Ball Valve, Body Material Stainless Steel, For Media Combustible Gases, Corrosive Chemicals, Natural Gas, Water, Valve Construction Two-Piece, Nominal Valve Size 3/8 in, Valve Body Style Straight, 3-A Standard Compliance Not Rated, Average Surface Roughness (Ra) Not Applicable, Maximum Pressure - Operating 2,000 psi, Maximum Pressure - Steam Not Rated, Maximum Pressure - Combustible Gas Not Rated, Vacuum Service Rating Not Rated, Ball Material Stainless Steel