  • Mfr # H-6800-SS-L-12MM-CST
  • Zoro # G809170390
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Ball Material
Stainless Steel
Ball Port Style
Full Port
Valve Ways
3-Way
Valve Structure
Three-Piece
Pipe Size
12 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
H-6800-SS-L-12MM-CST
Country of Origin
Israel
Dimensions
Pipe Size
12 mm
Overall Length
4.04 in
Nominal Valve Size
12 mm
Outlet Connection Size - Side 2
12 mm
Outlet Connection Size - Side 1
1/2 in
Ball Opening Size
0.41 in
Handle Length
1.97 in
Handle Height
1.97 in
Connection Size - Side 1
12 mm
Details
Ball Material
Stainless Steel
Ball Port Style
Full Port
Valve Ways
3-Way
Valve Structure
Three-Piece
Connection Type
Tube x Tube
Item
Manual Three-Way Ball Valve
Stem Type
Blowout Resistant
Max. Pressure
6,000 PSI
Handle Type
Lever
Stem Material
316 Stainless Steel
Seat Material
PCTFE
Standards
ISO 15848-12006 (E)
Body Material
316 Stainless Steel
Handle Material
Plastic
Seal Material
PTFE
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
3-A Standard Compliance
Not Rated
Vented Ball Valve
Non-Vented
Handle - Locking
Non-Locking
Coefficient of Volume (Cv)
12
Maximum Pressure - Steam
Not Rated
Inlet Connection Entry
Bottom
Flow Pattern
L Flow
Color - Valve Handle
Black
Operating Temperature - Maximum
298 Degrees F
Outlet Connection Type - Side 1
Compression
Outlet Connection Type - Side 2
Compression
Maximum Pressure - Combustible Gas
Valve Series
H6800
Connection Type - Side 1
Description
Manual Three-Way Ball Valve, Body Material 316 Stainless Steel, Valve Construction Three-Piece, Average Surface Roughness (Ra) Not Applicable, Flow Pattern L Flow, 3-A Standard Compliance Not Rated, Ball Port Style Full Port, Nominal Valve Size 12 mm, Inlet Connection Size 12 mm, Inlet Connection Gender Not Applicable, Inlet Connection Type Compression, Inlet Connection Entry Bottom, ANSI Flange Class Not Applicable, Outlet Connection Size - Side 1 1/2 in