  • Mfr # S-FM-10DB-4SL-FB
  • Zoro # G2944207
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Caster Sub-Type
Swivel
System of Measurement
Inch
Wheel/Tread Material
Polyurethane
Caster Brake Type
Total Lock
Wheel Dia.
10 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
S-FM-10DB-4SL-FB
Country of Origin
United States
Dimensions
Wheel Dia.
10 in
Wheel Width
2 1/2 in
Mounting Height
11 1/2 in
Mounting Plate Size
4 1/2 in x 6 1/2 in
Mounting Plate Thickness
3/8 in
Mounting Bolt Dia.
1/2 in
Stem Dia.
No Stem
Overall Height
11-1/2in
Mounting Plate Length
6 1/2 in
Inside Slot Spacing - Length
4.938 in
Outside Slot Spacing - Width
3.375 in
Overall Wheel Width
2 1/2 in
Outside Slot Spacing - Length
5.25 in
For Axle Dia.
3/4 in
Inside Slot Spacing - Width
2.438 in
Mounting Plate Width
4 1/2 in
Details
Item
Plate Caster
Caster Sub-Type
Swivel
System of Measurement
Inch
Wheel/Tread Material
Polyurethane
Caster Brake Type
Total Lock
Load Rating
2200 lb
Wheel Bearing Type
Ball
Wheel/Tread Color
Green
Wheel Hardness Rating
95 Shore A
Number of Mounting Holes
4
Tread Shape
Standard
Caster Frame Material
Steel
Core Color
Gray
Non-Marking
Yes
Number of Wheels
1
Outside Bolt Hole Spacing
3-3/8 in x 5-1/4 in
Inside Bolt Hole Spacing
2-7/16 in x 4-15/16 in
Caster Plate Hole Pattern
A
Wheel Color
Green
Caster Brake Included
Yes
Frame Finish
Enamel
Features
Floor Protective
Includes
Spanner Bushing
Caster Temp. Range Available
Replacement Wheel
23ED27
Thread Guards
No
Caster Stem Type
No Stem/Plate Included
Standards
ANSI ICWM
Extended Lead
No
Application
Swivel Raceway Type
Single Ball
Swivel Construction
Kingpin
Swivel Lock Type
4-Position Directional Lock
Wheel Core Material
Iron
Load Rating Range
1000 to 2999 lb
Wheel/Tread Hardness Rating
Firm
Includes Thread Guards
Wheel Type
Flat-Free
Load Capacity - Maximum
2,200 lb
Brake Location
Right Side
Mounting Hole Type
Slot
Wheel Core Type
Solid
For Surface Type
Concrete
Mounting Plate Shape
Rectangle
Operating Temperature - Maximum
200 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Operating Temperature Range
-40 Degrees to 200 Degrees F
Description
Swivel, Plate Caster, Load Rating 2200 lb, Swivel Lock Type 4-Position Directional Lock, Wheel Dia. 10 in, Wheel Width 2 1/2 in, Wheel/Tread Material Polyurethane, Wheel Core Material Iron, Non-Marking Yes, Number of Wheels 1, Caster Brake Type Total Lock, Tread Shape Standard