  • Zoro # G7054600
/ea
Key Features
Material - Machining
Carbide
Measurement System
Inch
Finish - Machining
AlTiN
Flute Length
0.1800"
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
11460-C3
Zoro #
G7054600
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Flute Length
0.1800"
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Drill Size
0.0600"
Web Thickness
0.0050"
Details
Material - Machining
Carbide
Measurement System
Inch
Finish - Machining
AlTiN
Number of Flutes
2
Finish
C3
Included Angle
90
LOC Multiple
(3x)
Angle per Side
45
Type
I
Description
0.0600" Drill DIA x 0.1800" Flute Length, 90° Carbide Spot Drill, 2 Flutes, AlTiN Coated