  • Mfr # RSB0555-C3
  • Zoro # G7227080
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Overall Length
2.0000" (2)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
RSB0555-C3
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Overall Length
2.0000" (2)
Neck Dia.
0.0535"
Reamer Size
0.0555"
Chamfer Length
0.0056"
Margin Length
0.4370" (7/16)
Reamer Diameter
0.0555"
Reach
(14x)
Overall Reach
0.7500" (3/4)
LOC Multiple
(8x)
Description
0.0555" Reamer DIA x 0.4370" (7/16) Margin Length Carbide Reamer, 4 Flutes, AlTiN Coated