  • Mfr # SAD0312-C3
  • Zoro # G7188879
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Measurement System
Inch
Cutter Dia.
1.7500" (1-3/4)
Finish
C3
Material - Machining
Carbide
Number of Flutes
38
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SAD0312-C3
Country of Origin
United States
Dimensions
Cutter Dia.
1.7500" (1-3/4)
Overall Length
0.0312" (1/32)
Cutter Width
0.0312" (1/32)
Minor Diameter
0.5000" (1/2)
Details
Measurement System
Inch
Finish
C3
Material - Machining
Carbide
Number of Flutes
38
Single End/Double End
Single End
Coolant Through
N
Finish - Machining
AlTiN
Chip-Breaker
N
Center Cutting
Weldon Flat
Flutes
Description
1.7500" (1-3/4) Cutter DIA x 0.0312" (1/32) Width CarbideSlitting Saw , 38 Flutes, AlTiN Coated