Hayward Flow Control Ball Valve, Actuated, Electric, 2" PVC/EPDM, 115v, On/Off; S/T (Old Style) EATB1200STE
Ball Valve, Actuated, Electric, 2" PVC/EPDM, 115v, On/Off; S/T (Old Style) (Discontinued)
  • Mfr # EATB1200STE
  • Zoro # G4596121
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
EATB1200STE
Country of Origin
United States
Dimensions
Pipe Size
2"
Details
Body Material
PVC
Body Style
2-Way
Ball Material
PVC
Voltage
120V AC
Connection Type
Socket x Socket/FNPT x FNPT
Temp. Range
40 Degrees to 140 Degrees F
Body Seal Material
EPDM
Seat Material
PTFE
Ball Valve Basic Body Material
Plastic
Standards
Stem Material
Ball Valve Product Group
Actuated
Valve Structure
3-Piece
Max. Pressure
250 psi CWP
Port
Full
Stem Type
Blowout Proof
Item
Electronic Actuated Ball Valve
General Connection Type
Socket
Description
Electronic Actuated Ball Valve, Ball Material PVC, Seat Material PTFE, Voltage 120V AC, Body Material PVC, Stem Material PVC