  • Mfr # RV1150TE
  • Zoro # G2355701
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inlet Size
1 1/2"
Outlet Size
1 1/2"
Body Material
PVC
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
FNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RV1150TE
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
Outlet Size
Overall Length
4 5/16 in
Overall Height
13 1/4 in
Inlet Connection Size
1 1/2 in
Outlet Connection Size
1 1/2 in
Details
Body Material
PVC
Item
Adjustable Relief Valve
Outlet Type
Inlet Type
Spring Material
Stainless Steel
Temp. Range
40 Degrees to 140 Degrees F
Pressure Range
5 to 75 psi
Test Lever
Test Lever Not Included
Factory Set Pressure
25 psi
Disc Material
Seat Material
EPDM
Standards
ASTM D1784
Product Type
Pressure Relief Valve
Operating Temperature - Maximum
140 Degrees F
Operating Pressure - Maximum
150 psi
Operating Temperature - Minimum
40 Degrees F
Inlet Connection Gender
Female
Operating Pressure - Minimum
5 psi
Outlet Connection Type
NPT
Inlet Connection Type
NPT
Outlet Connection Gender
Female
Description
Adjustable Relief Valve, Body Material PVC, Inlet Type FNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1 1/2 in, Outlet Size 1 1/2 in, Factory Set Pressure 25 psi, Pressure Range 5 to 75 psi, Not Applicable BtuH, Disc Material PVC, Overall Height 13 1/4 in, Overall Length 4 5/16 in, Seat Material EPDM, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range 40 Degrees to 140 Degrees F, Test Lever Test Lever Not Included, Standards ASTM D1784