  • Mfr # YC20150SE
  • Zoro # G7104142
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pipe Size
1 1/2"
Hex Size
2"
Connection Type
socket
Connection
Socket
Body Material
CPVC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
YC20150SE
Country of Origin
United States
Dimensions
Pipe Size
1 1/2"
Hex Size
2"
Width
2 5/8 in
Size
Overall Height
5 53/64 in
Length
6 5/8 in
Pipe or Tube Size - Check Valves
1 1/2 in
Overall Length
12.07 in
Pipe or Tube Size
1 1/2 in
Connection Size - Side 1
Connection Size - Side 2
Nominal Valve Size
Details
Connection Type
Connection
Body Material
CPVC
Max. Steam Pressure - Valves
Not Rated
Seal Material - Check Valves
EPDM
Max. Pressure
150 psi @ 70 Degrees F
Max. Water Pressure - Valves
150 psi @ 70 Degrees F
Application - Valves
General Purpose
Mounting Orientation - Check Valves
Horizontal, Vertical
Seal Material
EPDM
Cracking Pressure
3 psi
Sub-Category
Seat Material
Flow
45 gpm
Item - Check Valves
Check Valve
Connection Type - Check Valves
Socket x Socket
Material of Construction
Max. Temp.
190 Degrees F
Item
Y Check Valve
Mechanism and Body Design
Y
Mounting Position
Vertical or Horizontal
Flow Design
Single
Full Flow - Valves
Yes
Body Material - Valves
Seat Material - Check Valves
Max. Water Pressure
150 psi @ 70 Degrees F
Cracking Pressure - Check Valves
1.0 psi
Min. Temp. - Valves
40 Degrees F
Flow - Valves
45.0 gpm
Max. Temp. - Valves
190 Degrees F
Standards
ASTM D1784
Mounting Orientation
Horizontal, Vertical
Seal
Check Mechanism
Piston
Vacuum Service Rating
Not Rated
Maximum Pressure - Steam
Valve Body Style
Y-Style
Connection Gender - Side 1
Female
Silent Check
Standard
Manufacturer Warranty
3 yr
Connection Gender - Side 2
Female
Includes Counterweight
No Counterweight
Operating Temperature - Minimum
34 Degrees F
3-A Standard Compliance
Coefficient of Volume (Cv)
45
For Media
Water
Operating Temperature - Maximum
Check Mechanism Material
Maximum Pressure - Operating
150 psi
Connection Type - Side 2
Connection Type - Side 1
Valve Series
YC
Description
Item - Check Valves Check Valve, Flow Design Single, Mechanism and Body Design Y, Body Material - Valves CPVC, Pipe or Tube Size 1 1/2 in, Connection Type Socket x Socket, Cracking Pressure 1 psi, Mounting Orientation Horizontal, Vertical, Seal Material EPDM, Max. Temp. - Valves 190 Degrees F, Min. Temp. - Valves 40 Degrees F, Max. Water Pressure - Valves 150 psi @ 70 Degrees F, Max. Steam Pressure - Valves Not Rated, Seat Material EPDM, Flow - Valves 45 gpm, Full Flow - Valves Yes