  • Mfr # YC10150S
  • Zoro # G4998235
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pipe Size
1 1/2"
Hex Size
2"
Connection Type
socket
Connection
Socket
Body Material
PVC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
YC10150S
Country of Origin
United States
Dimensions
Pipe Size
1 1/2"
Hex Size
2"
Overall Height
5 53/64 in
Width
2 5/8 in
Size
Length
6 5/8 in
Pipe or Tube Size - Check Valves
1 1/2 in
Overall Length
12.07 in
Pipe or Tube Size
1 1/2 in
Height - Cap to Inlet Center
4 5/8 in
Connection Size - Side 2
Nominal Valve Size
Connection Size - Side 1
Details
Connection Type
Connection
Body Material
PVC
Connection Type - Check Valves
Socket x Socket
Max. Water Pressure
150 psi @ 70 Degrees F
Flow - Valves
45.0 gpm
Mechanism and Body Design
Y
Seal Material
FKM
Cap to Inlet Center
4 5/8 in
Seal Material - Check Valves
FPM
Body Material - Valves
Seat Material
FKM
Cracking Pressure
3 psi
Application - Valves
General Purpose
Mounting Position
Vertical or Horizontal
Material of Construction
Flow
45 gpm
Mounting Orientation - Check Valves
Horizontal, Vertical
Max. Pressure
150 psi @ 70 Degrees F
Max. Steam Pressure - Valves
Not Rated
Item - Check Valves
Check Valve
Max. Temp.
140 Degrees F
Cracking Pressure - Check Valves
1.0 psi
Item
Y Check Valve
Sub-Category
Max. Water Pressure - Valves
150 psi @ 70 Degrees F
Seat Material - Check Valves
FPM
Min. Temp. - Valves
40 Degrees F
Max. Temp. - Valves
140 Degrees F
Flow Design
Single
Full Flow - Valves
Yes
Standards
ASTM D1784
Mounting Orientation
Horizontal, Vertical
Seal
3-A Standard Compliance
Not Rated
Operating Temperature - Minimum
34 Degrees F
Coefficient of Volume (Cv)
45
Connection Gender - Side 1
Female
Operating Temperature - Maximum
Check Mechanism Material
Manufacturer Warranty
3 yr
Connection Type - Side 2
Connection Type - Side 1
Maximum Pressure - Steam
Check Mechanism
Piston
Maximum Pressure - Operating
150 psi
For Media
Water
Vacuum Service Rating
Silent Check
Standard
Valve Body Style
Y-Style
Includes Counterweight
No Counterweight
Connection Gender - Side 2
Female
Valve Series
YC
Description
Item - Check Valves Check Valve, Flow Design Single, Mechanism and Body Design Y, Body Material - Valves PVC, Pipe or Tube Size 1 1/2 in, Connection Type Socket x Socket, Cracking Pressure 1 psi, Mounting Orientation Horizontal, Vertical, Seal Material FPM, Max. Temp. - Valves 140 Degrees F, Min. Temp. - Valves 40 Degrees F, Max. Water Pressure - Valves 150 psi @ 70 Degrees F, Max. Steam Pressure - Valves Not Rated, Seat Material FPM, Flow - Valves 45 gpm, Full Flow - Valves Yes