  • Mfr # YC10150SU
  • Zoro # G6793631
Hex Size
2"
Connection
Flanged
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
YC10150SU
Hex Size
2"
Overall Height
6-7/8"
Length
12.07"
Width
4-3/4"
Overall Length
12.07 in
Connection
Flanged
Connection Type - Check Valves
Socket x Socket
Mechanism and Body Design
Y True Union
Max. Water Pressure - Valves
150 psi @ 70 Degrees F
Max. Water Pressure
150 psi @ 70 Degrees F
Cracking Pressure
3 psi
Flow - Valves
45.00 gpm
Max. Pressure
150 psi @ 70 Degrees F
Cracking Pressure - Check Valves
1.000 psi
Item
True Union Y Check Valve
Seal
Type
True Union
Maximum Pressure - Operating
150 psi
Description
Item - Check Valves Check Valve, Flow Design Single, Mechanism and Body Design Y True Union, Body Material - Valves PVC, Pipe or Tube Size 1 1/2 in, Connection Type Socket x Socket, Cracking Pressure 1 psi, Mounting Orientation Horizontal, Vertical, Seal Material FPM, Max. Temp. - Valves 140 Degrees F, Min. Temp. - Valves 40 Degrees F, Max. Water Pressure - Valves 150 psi @ 70 Degrees F, Max. Steam Pressure - Valves Not Rated, Seat Material FPM, Flow - Valves 45 gpm, Full Flow - Valves Yes