  • Mfr # HVR-1-036.000
  • Zoro # G8395791
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
36 in
Overall Width
103.2 mm
Overall Height
40 mm
Rail Material
Steel
For Use With
Hevi-Rail Axial Bearings
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HVR-1-036.000
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
36 in
Overall Width
103.2 mm
Overall Height
40 mm
Size
1
Channel Width
70.1 mm
Manufacturer Size
1
Channel Opening Width
70.1 mm
Details
Item
Linear Bearing Rail
Rail Material
Steel
For Use With
Hevi-Rail Axial Bearings
Rail Finish
Brinell Harness Steel
Series
Hevi-Rail
Requires Lubrication
Permanently Lubricated
Load Direction
Axial
Channel Angle
90 Degrees
System of Measurement
Metric
Rail Type
Channel
Channel Type
U-Channel
Description
Linear Bearing Rail, Overall Length 36 in, Overall Width 103.2 mm, Overall Height 40 mm, Rail Material Steel, Manufacturer Size 1, Number of Mounting Holes Not Applicable, Rail Finish Brinell Harness Steel, Rail Type Channel, System of Measurement Metric, For Use With Hevi-Rail Axial Bearings, Mounting Hole Center to Center -, Series Hevi-Rail, Mounting Hole Size -, Channel Type U-Channel, Thickness Not Applicable, Channel Width 70.1 mm, Channel Opening Width 70.1 mm