  • Mfr # E50-480100-J04-N-SCS
  • Zoro # G415397211
Current Sensor Output
2 V
Enclosure
JIC Steel
Phase
Three Phase
Number of Current Sensors
3
Current Sensor Type
Solid-Core
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E50-480100-J04-N-SCS
Current Sensor Output
2 V
Enclosure
JIC Steel
Phase
Three Phase
Number of Current Sensors
3
Current Sensor Type
Solid-Core
Voltage
277/480V
Modbus TCP/IP
Yes
Protocol
EZ-7; Modbus TCP/IP
Amps
100 A
Current Sensors Included
Yes
Description
Class 500 Meter, 277/480V, 100A, JIC Steel Enclosure, EZ-7, Modbus TCP/IP Protocol, Green Class Net Meter, 3 Solid-Core Current Sensors with 2V Output