  • Mfr # E50-480100-J04KIT
  • Zoro # G915397674
Current Sensor Output
2 V
Phase
Three Phase
Current Sensor Type
Split-Core
Current Sensors Included
Yes
Protocol
EZ-7; Modbus TCP/IP
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E50-480100-J04KIT
Current Sensor Output
2 V
Phase
Three Phase
Current Sensor Type
Split-Core
Current Sensors Included
Yes
Protocol
EZ-7; Modbus TCP/IP
Amps
100 A
Modbus TCP/IP
Voltage
277/480V
Number of Current Sensors
3
Enclosure
JIC Steel
Description
Class 500 Meter, 277/480V, 100A, JIC Steel Enclosure, EZ-7, Modbus TCP/IP Protocol, 3 Split-Core Current Sensors with 2V Output