  • Mfr # MBB3-A1C1R3E-020
  • Zoro # G3944094
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gas Detected
Carbon Monoxide, Combustible, Hydrogen Sulfide, Oxygen, Sulfur Dioxide
Alarm Type
Audible, Vibrating, Visual
Alarm Setting
Adjustable
Battery Life
12 hr
Operating Temp. Range
-4 Degrees to 122 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MBB3-A1C1R3E-020
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Height
3 in
Width
2 1/2 in
Overall Width
2.5 in
Overall Height
3 in
Overall Depth
1.25 in
Details
Item
Multi-Gas Detector
Gas Detected
Alarm Type
Audible, Vibrating, Visual
Alarm Setting
Adjustable
Battery Life
12 hr
Operating Temp. Range
-4 Degrees to 122 Degrees F
Standards
ATEX, CSA Certified, IECEX, UL Listed
Sensor Range
0 to 100 ppm
Series
MultiRAE MX
Display Screen Type
LCD
Chemical Formula
CO+H2S, O2, SO2
Resolution
Combustible 1% LEL: Carbon Monoxide 1 ppm, Hydrogen Sulfide 0.1 ppm, Oxygen 0.1% vol, Sulfur Dioxide 0.1 ppm
Housing Color
Black
Includes
Features
Customizable, Fully Automatic Bump Testing/Calibration, Man Down Alarm
PID Ionization Energy Level
10.6 eV
Power Source
Battery
Display Type
Digital
Includes Charger
Yes
Operating Temperature - Maximum
122 Degrees F
Hazardous Location Specification
Class I Divisions 1 Groups A, B, C, D
Alert Type
Light, Sound, Vibration
Alarm Setting Adjustment
Adjustable Alarm Setting
Includes Batteries
Yes
Sub-Brand
RAE Systems
Battery Chemistry
Lithium Ion
Number of Gases Detected
5
Operating Temperature - Minimum
-4 Degrees F
Measurement Range
Carbon Monoxide (0 to 500 ppm), Combustible (0 to 100% LEL), Hydrogen Sulfide (0 to 100 ppm), Oxygen (0 to 30% Vol.), Sulfur Dioxide (0 to 20 ppm)