  • Mfr # CA316HP-0125-012
  • Zoro # G2439775
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Hose Inside Dia.
1 1/4 in
Hose Length
12 in
Max. Working Pressure @ 70 F
2,600 psi
Fitting Size
1-1/4 in x 1-1/4 in
Fitting Type
MNPT x MNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CA316HP-0125-012
Country of Origin
United States
Dimensions
Hose Inside Dia.
1 1/4 in
Hose Length
12 in
Fitting Size
1-1/4 in x 1-1/4 in
Length (In.)
12
Dynamic Min. Bend Radius (In.)
12.5 in
Dia. (In.)
1-1/4
Length
12"
Static Min. Bend Radius (In.)
6.5
Hose Fitting B Size
Hose Fitting A Size
Details
Max. Working Pressure @ 70 F
2,600 psi
Fitting Type
MNPT x MNPT
Fitting Material
316 Stainless Steel x 316 Stainless Steel
Temp. Range
-325 Degrees to 1200 Degrees F
Max. Temp. (F)
1200
Braid Material
321 Stainless Steel
Type
Corrugated
Hose Material
316 Stainless Steel
Item
Metal Hose Assembly
Hose Fitting B Material
316 Stainless Steel
Hose Fitting A Type
MNPT
Hose Fitting A Material
Hose Fittings
316 Stainless Steel 1-1/4 in MNPT x 316 Stainless Steel 1-1/4 in MNPT
Hose Fitting B Type
MNPT
Hose Tube Material
Hose Cover Material
321 Stainless Steel
Not Recommended Chemicals
Sodium Hypochlorite/Bleach (to 20%)
For Media Type
Hydraulic Fluid, Motor Oil, Naphtha, Water
Compatible Chemicals
Deionized Water, Hydraulic Fluid (Petroleum), Hydraulic Fluid (Synthetic), Motor Oil, Naphtha
Description
Metal Hose Assembly, Hose Inside Dia. 1 1/4 in, Hose Length 12 in, Hose Tube Material 316 Stainless Steel, Hose Cover Material 321 Stainless Steel, Max. Working Pressure @ 70 F 2,600 psi, Temp. Range -325 Degrees to 1200 Degrees F, Dynamic Min. Bend Radius (In.) 12.5 in, Hose Fitting A Material 316 Stainless Steel, Hose Fitting B Material 316 Stainless Steel, Hose Fitting A Type MNPT, Hose Fitting B Type MNPT, Hose Fitting A Size 1 1/4 in, Hose Fitting B Size 1 1/4 in