  • Mfr # CA316HP-0125-024
  • Zoro # G2439757
Hose Inside Dia.
1 1/4 in
Hose Length
24 in
Max. Working Pressure @ 70 F
2,600 psi
Fitting Size
1-1/4 in x 1-1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
CA316HP-0125-024
Hose Inside Dia.
1 1/4 in
Hose Length
24 in
Fitting Size
1-1/4 in x 1-1/4 in
Dia. (In.)
1-1/4
Length
24"
Dynamic Min. Bend Radius (In.)
12.5 in
Static Min. Bend Radius (In.)
6.5
Length (In.)
24
Details
Max. Working Pressure @ 70 F
2,600 psi
Hose Fittings
316 Stainless Steel 1-1/4 in MNPT x 316 Stainless Steel 1-1/4 in MNPT
For Media Type
Hydraulic Fluid, Motor Oil, Naphtha, Water
Not Recommended Chemicals
Sodium Hypochlorite/Bleach (to 20%)
Compatible Chemicals
Deionized Water, Hydraulic Fluid (Petroleum), Hydraulic Fluid (Synthetic), Motor Oil, Naphtha
Description
Metal Hose Assembly, Hose Inside Dia. 1 1/4 in, Hose Length 24 in, Hose Tube Material 316 Stainless Steel, Hose Cover Material 321 Stainless Steel, Max. Working Pressure @ 70 F 2,600 psi, Temp. Range -325 Degrees to 1200 Degrees F, Dynamic Min. Bend Radius (In.) 12.5 in, Hose Fitting A Material 316 Stainless Steel, Hose Fitting B Material 316 Stainless Steel, Hose Fitting A Type MNPT, Hose Fitting B Type MNPT, Hose Fitting A Size 1 1/4 in, Hose Fitting B Size 1 1/4 in