  • Mfr # BR20WHITR
  • Zoro # G3426035
/ea
Key Features
Receptacle Type
Duplex
NEMA Receptacle Configuration
5-20R
Current Rating
20 A
Voltage Rating
125V AC
Phase
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BR20WHITR
Country of Origin
China
Dimensions
Minimum Wire Size
12 AWG
Overall Depth
3.3 in
Face Plate Height
2.7 in
Mount Hole Center-to-Center Height
3.3 in
Face Plate Width
1.3 in
Maximum Wire Size
10 AWG
Details
Item
Duplex Straight Blade Receptacle
Receptacle Type
Duplex
NEMA Receptacle Configuration
5-20R
Current Rating
20 A
Voltage Rating
125V AC
Phase
Single
Number of Poles
2
Number of Wires
3
Wire Connection Type
Screw Terminals
Grounding
Grounded
Housing Color
White
Mount Type
Flush
Standards
CSA Certified C22.2, NEMA WD-6, UL 498 File E2186
Resistance Properties
Tamper Resistant
Flange Type
Non-Flanged
Surge Suppression
No
Wiring Method
Back, Side
Wiring Method - Plugs and Receptacles
Back and Side
Voltage
125VAC
Power Indicator
No
Outlet Type
HP
1 hp
Material
Nylon
Number of Gangs
1
Weather Resistant - Plugs and Receptacles
Weather Resistant
Sub-Category
Duplex Receptacles
Application Environment
Commercial
Corrosion Resistant
Mounting Type - Plugs and Receptacles
Flush
NEMA Configuration
5-20
Mounting Type
Outlet Type - Plugs and Receptacles
Standard Duplex
NEMA Receptacle Configuration - Plugs and Receptacles
Tamper Resistant
Yes
Type
Polarized
Yes
Horsepower Rating
1 hp
Includes Mounting Hardware
Connection Orientation
Straight
Grade
Federal Specification
UL 94 Flammability Rating
V-2
AFCI
Contact Material
Brass
NEMA Enclosure Rating
1
Surge Protection
Includes
Grounding Staple, Mounting Hardware, Wall Plate or Weatherproof Cover
Maximum Operating Temperature
167 Degrees F
Market
Commercial, Industrial
GFCI
For Location
Indoor
Shrouded
Cover Type
No Cover
Housing Material
Nylon
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Device Color
White
Rating
20A, 125V
Horsepower
Top Material
Mounting Screw Material
Steel-Zinc Plated
Certification
Mounting Strap Material
.040" (1) Steel (Galvanized)
Current Interrupting
Certified for current interrupting at full rated current
Other Available Colors
Brown, Ivory, White, Office White, Almond, Light Almond, Gray, Black
Temperature Rise
Max 30°C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current
Terminal Accommodation
#12-#10 AWG copper stranded or solid conductor only
Auto Ground Clip Material
Stainless Steel
Poles and Wires
2 Pole, 3-Wire Grounding
Base Material
Receptacle Style
Operating Temperatures
Maximum continuous 75°C; minimum -40°C (w/o impact)
Power Contacts Material
.030" (.8) Brass
Receptacle Grade
Specification Grade Commercial Series, Tamper Resistant
Standard
NEMA
Flammability
UL 94 V-2
Terminal Identification
Terminals identified in accordance with UL 498 and CSA
Dielectric Voltage
Withstands 2,000V minimum
Face Shape
Traditional
Description
The HUBBELL 20A Duplex Receptacle 125VAC 5-20R WH is a tamper-resistant electrical outlet intended for indoor use. This duplex receptacle features a smooth nylon face and wrap-around galvanized steel straps for durability. It is rated for 20 amps at 125 volts AC and supports both back and side wiring methods with screw terminals, accommodating #12–#10 AWG copper conductors.
Key Features of the HUBBELL 20A Duplex Receptacle:
  • Electrical Rating: Rated for 20A, 125V AC; NEMA configuration 5-20R.
  • Wiring Method: Supports both back and side wire connections using screw terminals (#12–#10 AWG copper only).