  • Mfr # BR20GRYWRTR
  • Zoro # G1779181
/ea
Key Features
Receptacle Type
Duplex
NEMA Receptacle Configuration
5-20R
Current Rating
20 A
Voltage Rating
125V AC
Phase
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BR20GRYWRTR
Country of Origin
China
Dimensions
Maximum Wire Size
10 AWG
Face Plate Width
1.3 in
Minimum Wire Size
12 AWG
Mount Hole Center-to-Center Height
3.3 in
Face Plate Height
2.7 in
Display Size
Standard Sized Product
Wire Size
#12 AWG to #10 AWG
Details
Item
Straight Blade Receptacle
Receptacle Type
Duplex
NEMA Receptacle Configuration
5-20R
Current Rating
20 A
Voltage Rating
125V AC
Phase
Single
Number of Poles
2
Number of Wires
3
Wire Connection Type
Screw Terminals
Wiring Method
Back, Side
Grounding
Grounded
Housing Color
Gray
Mount Type
Flush
Standards
CSA Certified C22.2, NEMA WD-6, UL 498 File E2186
Resistance Properties
Tamper Resistant, Weather Resistant
Flange Type
Non-Flanged
Mounting Type - Plugs and Receptacles
Flush
Wiring Method - Plugs and Receptacles
Back and Side
Voltage
125VAC
Material
Nylon
Power Indicator
No
Tamper Resistant
Yes
Sub-Category
Duplex Receptacles
Mounting Type
Corrosion Resistant
No
Outlet Type
Surge Suppression
Outlet Type - Plugs and Receptacles
Standard Duplex
Weather Resistant
Yes
Application Environment
Commercial
Weather Resistant - Plugs and Receptacles
NEMA Receptacle Configuration - Plugs and Receptacles
HP
1 hp
NEMA Configuration
5-20
Number of Gangs
1
Type
Includes Mounting Hardware
GFCI
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Contact Material
Brass
Maximum Operating Temperature
167 Degrees F
Connection Orientation
Straight
Horsepower Rating
1 hp
Market
Commercial, Industrial
Housing Material
Nylon
Grade
Federal Specification
UL 94 Flammability Rating
V-2
NEMA Enclosure Rating
1
Shrouded
Surge Protection
Cover Type
No Cover
Includes
Grounding Staple, Mounting Hardware, Wall Plate or Weatherproof Cover
AFCI
Polarized
Certification
Terminal Accommodation
#12-#10 AWG copper stranded or solid conductor only
Dielectric Voltage
Withstands 2,000V minimum
Top Material
Mounting Screw Material
Steel-Zinc Plated
Receptacle Style
Poles and Wires
2 Pole, 3-Wire Grounding
Power Contacts Material
.030" (.8) Brass
Temperature Rise
Max 30°C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current
Current Interrupting
Certified for current interrupting at full rated current
Receptacle Grade
Specification Grade Commercial Series, Tamper and Weather Resistant
Face Shape
Traditional
Mounting Strap Material
.040" (1) Steel (Galvanized)
Standard
NEMA
Rating
20A, 125V
Operating Temperatures
Maximum continuous 75°C; minimum -40°C (w/o impact)
Other Available Colors
Brown, Ivory, White, Office White, Almond, Light Almond, Gray, Black
Device Color
Gray
Base Material
Auto Ground Clip Material
Stainless Steel
Terminal Identification
Terminals identified in accordance with UL 498 and CSA
Flammability
UL 94 V-2
Horsepower
OEM Brand Name
Hubbell Wiring Device-Kellems
Material - Mounting Hardware
Screw Mounting
Nema Rating
Application
Commercial Specification Grade
Dielectric Strength
Withstands 2,000V minimum
Style
Smooth Face
Series
Commercial Specification Grade
Wattage
2500 W
Horsepower - Maximum
Industry Standard(s)
Certified to CSA C22.2, No. 42 NEMA® WD-6 Compliant UL Listed to UL498 File No. E2186
Operating Temperature
Maximum continuous 75°C and minimum -40°C without Impact
Environmental Conditions
Weather Resistant
Performance
Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 2,000V minimum Environmental - Flammability - UL 94 V-2 Environmental - Operating Temperatures - Maximum continuous 75°C minimum -40°C (w/o impact) Mechanical - Product Identification - Ratings are a permanent part of the device Mechanical - Terminal Accommodation - #12-#10 AWG copper stranded or solid conductor only Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498 and CSA