  • Zoro # G008574005
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
1%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Size
1/2 in
Process Connection Type
NPT
Dial Size (In.)
4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
40-500-15000-psi-ST8
Zoro #
G008574005
UPC #
Country of Origin
Poland
Dimensions
Process Connection Size
1/2 in
Dial Size (In.)
4 in
Nominal Dial Size
4 in
Details
Item
Pressure Gauge
Accuracy
1%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Type
NPT
Application
Gauge Case Material
304 Stainless Steel
Series
400/500
Lens Material
Instrument Glass
Primary Pressure Range
0 to 15,000 psi
Primary Scale Units
psi
Liquid-Filled Case
Yes
Gauge Filled With
Glycerin
Cover Ring Material
Polished 304 Stainless Steel
Media Temperature Range (Special Fill)
-40 to 212°F
Measuring Element
Coiled Safety Tube
Ambient Temperature Range (Special Fill)
-40 to 140°F
Inch/Metric
Inch
Ambient Temperature Range (Glycerin Fill)
-4 to 140°F
Connection Material
316 Stainless Steel
Media Temperature Range (Glycerin Fill)
-40 to 212°F
Pointer Material
Aluminum
Description
Pressure Gauge, 2.5 in. 304SS Case, 316SS Internals, 400 psi, 1/4 NPT Male Back Conn, Glycerin Filled. Corrosion-resistant fillable dry or liquid-filled gauge. Vacuum and compound ranges through 0 psi to 20,000 psi. 316 Stainless Steel wetted parts. Cleaning for Oxygen Service O2 is available only for dry or HL Halocarbon filled gauges. For gauges with MIP, GY40 fill is standard for liquid filled gauges.