  • Zoro # G1605150
/ea
Key Features
Accuracy
+/-1.5%
Process Connection Location
Center Back
Process Connection Size
1/4 in
Process Connection Type
NPT
Dial Size (In.)
4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PFQ1272-DRY
Zoro #
G1605150
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Process Connection Size
1/4 in
Dial Size (In.)
4 in
Case Depth
1.449 in
Manufacturer Warranty Length
5 yr
Case Diameter
3.89 in
Nominal Dial Size
4 in
Nominal Dial Diameter
4 in
Details
Item
Industrial Pressure Gauge
Accuracy
+/-1.5%
Process Connection Location
Center Back
Process Connection Type
NPT
Application
Compressors, Hydraulics, Machinery, Motors, Pneumatics, Pumps
Gauge Case Material
304 Stainless Steel
Series
PFQ
Lens Material
Polycarbonate
Primary Pressure Range
0 to 160
Primary Scale Units
psi
IP/NEMA Rating
IP65
Liquid-Filled Case
No
Hazardous Location Rating
Not Rated
Panel-Mountable
No
Blowout Safety Back
Standards
ASME, CRN
Gauge Secondary Range Values
0 to 1100
Case Material
304 Stainless Steel
For Use With
Media Compatible with 316L Stainless Steel
Gauge Primary Range Numbered Graduations
20/200
Connection Type
MNPT
Features
Ring Terminal
Gauge Primary Range Smallest Graduation
10/50
Gauge Application
Corrosion-Resistant Case
Socket Material
316 Stainless Steel
Gauge Special Options
Heavy Duty
Case Color
Metallic
Calibration Certificate Included
Accuracy Scale
Full Scale
Includes Calibration Certificate
Pointer Color
Black
Removable Bezel
Yes
Bezel Mounting Type
Crimped
Includes Mounting Hardware
Freeze Resistant Movement
Dial Color
White
Field Fillable
Yes
Pressure Gauge Type
Industrial Pressure Gauge
Dial Face Material
Aluminum
Sensor Material
316L Stainless Steel
Dry Dampening Feature
None
Gauge Case Liquid
None
Process Temperature Range
-40 Degrees to 200 Degrees F
Secondary Scale Units
kPa
Sensor Type
Bourdon Tube
Ambient Operating Temperature Range
-40 Degrees to 200 Degrees F (-40 Degrees to 93 Degrees C)
Over-Pressure Limit
25%
Non-Sparking
Pressure Range Type
Pressure
Process Connection Gender
Male
Compatible Process Media
Air, Water
Pointer Material
Aluminum
Scale Type
Dual
Cleaned for Oxygen Service
Secondary Pressure Range
0 to 1,100 kPa
Includes Vent Plug
Case Construction
Welded Joint
Movement Material
Stainless Steel
Vibration Resistance
Field-Fillable
Bezel Material
Bezel Gasket Material
Silicone
Operating Temperature Range
-40 Degrees to 200 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
200 Degrees F
Primary Scale Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
IP Rating
IP65
Process Media Temperature - Maximum
200 Degrees F
Compatible with Brand
Universal
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Secondary Scale Pressure Measurement - Maximum
1,100 kPa
Case Liquid
Primary Scale Pressure Measurement - Maximum
160 psi
NEMA Enclosure Rating
4
Secondary Scale Pressure Measurement - Minimum
0 kPa
Description
Industrial Pressure Gauge, Nominal Dial Size 4 in, Accuracy +/-1.5 Percent, Gauge Case Material 304 Stainless Steel, Process Connection Type NPT, Process Connection Gender Male, Lens Material Polycarbonate, Process Connection Size 1/4 in, Field Fillable Yes, Process Connection Location Center Back, Case Color Metallic, IP/NEMA Rating IP65, Primary Pressure Range 0 to 160, Dry Dampening Feature None, Vibration Resistance Field-Fillable, Dial Color White