  • Zoro # G3942005
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pipe Size
1 1/4"
Connection Type
Threaded
Connection
Threaded
Body Material
Brass
Sub-Category
Brass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
UP0967000114
Zoro #
G3942005
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Pipe Size
1 1/4"
Width
1-3/4"
Length
2.72"
Pipe or Tube Size - Check Valves
1 1/4 in
Overall Height
2-29/32"
Size
Overall Length
2.72 in
Pipe or Tube Size
1 1/4 in
Connection Size - Side 1
Nominal Valve Size
Height - Cap to Inlet Center
2 in
Connection Size - Side 2
Details
Connection Type
Connection
Body Material
Sub-Category
Cracking Pressure - Check Valves
0.500 psi
Seat Material
Cap to Inlet Center
2 in
Max. Temp.
153 Degrees F
Item
Swing Check Valve
Mounting Orientation - Check Valves
Horizontal, Vertical
Seal Material - Check Valves
Mounting Position
Multi Positional
Flow Design
Single
Max. Steam Pressure - Valves
Not Rated
Body Material - Valves
Connection Type - Check Valves
FNPT x FNPT
Min. Temp. - Valves
-20 Degrees F
Application - Valves
General Purpose
Full Flow - Valves
Yes
Max. Temp. - Valves
150 Degrees F
Material of Construction
Low Lead Brass
Max. Pressure
200 psi WOG
Standards
NSF/ANSI 372
Item - Check Valves
Check Valve
Flow - Valves
54.00 gpm
Cracking Pressure
0.5 psi
Mechanism and Body Design
Inline Swing
Max. Water Pressure - Valves
200 psi @ 150 Degrees F
Seat Material - Check Valves
Metal
Seal Material
Flow
54 gpm
Mounting Orientation
Horizontal, Vertical
Type
Swing
Vacuum Service Rating
Not Rated
For Media
Gas, Oil, Water
Valve Body Style
Inline
3-A Standard Compliance
Operating Temperature - Minimum
-20 Degrees F
NSF Certifications for Food and Drinking Water
NSF 61
Coefficient of Volume (Cv)
54
Connection Type - Side 1
NPT
Maximum Pressure - Steam
Connection Gender - Side 1
Female
Connection Gender - Side 2
Female
Silent Check
Standard
Check Mechanism
Swing
Operating Temperature - Maximum
150 Degrees F
Maximum Pressure - Operating
200 psi
Check Mechanism Material
Includes Counterweight
No Counterweight
Connection Type - Side 2
NPT
Valve Series
UP967
Description
Item - Check Valves Check Valve, Flow Design Single, Mechanism and Body Design Inline Swing, Body Material - Valves Brass, Pipe or Tube Size 1 1/4 in, Connection Type FNPT x FNPT, Cracking Pressure 0.5 psi, Mounting Orientation Horizontal, Vertical, Seal Material Brass, Max. Temp. - Valves 150 Degrees F, Min. Temp. - Valves -20 Degrees F, Max. Water Pressure - Valves 200 psi @ 150 Degrees F, Max. Steam Pressure - Valves Not Rated, Seat Material Metal, Flow - Valves 54 gpm, Full Flow - Valves Yes