  • Zoro # G4139703
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pipe Size
3/4"
Connection Type
Threaded
Connection
FNPT
Body Material
PolyPro
Max. Temp. - Valves
180 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
CKM075V-PP
Zoro #
G4139703
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Pipe Size
3/4"
Size
Length
4.1"
Pipe or Tube Size - Check Valves
Overall Height
4-3/32"
Width
2.8"
Overall Length
4.13 in
Pipe or Tube Size
3/4 in
Connection Size - Side 1
3/4 in
Nominal Valve Size
Height - Cap to Inlet Center
2 15/16 in
Details
Connection Type
Threaded
Connection
FNPT
Body Material
PolyPro
Max. Temp. - Valves
180 Degrees F
Item - Check Valves
Check Valve
Seal Material
FKM
Material of Construction
polypropylene
Max. Steam Pressure - Valves
Not Rated
Connection Type - Check Valves
FNPT x Socket
Min. Temp. - Valves
32 Degrees F
Max. Water Pressure - Valves
100 psi @ 77 Degrees F
Cracking Pressure
1 psi
Body Material - Valves
Polypropylene
Flow - Valves
7.00 gpm
Item
Check Valve
Flow Design
Single
Cracking Pressure - Check Valves
1.000 to 1.500 psi
Cap to Inlet Center
2-29/32"
Mounting Position
Any
Seat Material
FKM
Full Flow - Valves
No
Seal Material - Check Valves
Viton
Mounting Orientation - Check Valves
Horizontal, Vertical
Max. Temp.
Seat Material - Check Valves
Viton
Standards
LEAD FREE COMPLIANT
Sub-Category
Mechanism and Body Design
Inline Disc
Max. Pressure
Max Inlet Pressure: 150 psi, Max Back Pressure: 100 psi
Application - Valves
Corrosives
Flow
7 gpm
Mounting Orientation
Horizontal, Vertical
Seal
3-A Standard Compliance
Not Rated
Silent Check
Silent
Check Mechanism
Diaphragm
Operating Temperature - Maximum
Connection Type - Side 2
Socket
Maximum Pressure - Operating
100 psi
Connection Gender - Side 1
Female
Check Mechanism Material
Valve Body Style
Inline
Maximum Pressure - Steam
Connection Type - Side 1
NPT
Operating Temperature - Minimum
32 Degrees F
For Media
Corrosives
Connection Gender - Side 2
Female
Includes Counterweight
No Counterweight
Valve Series
CKM
Description
Item - Check Valves Check Valve, Flow Design Single, Mechanism and Body Design Inline Disc, Body Material - Valves Polypropylene, Pipe or Tube Size 3/4 in, Connection Type FNPT x Socket, Cracking Pressure 1.000 to 1.500 psi, Mounting Orientation Horizontal, Vertical, Seal Material Viton, Max. Temp. - Valves 180 Degrees F, Min. Temp. - Valves 32 Degrees F, Max. Water Pressure - Valves 100 psi @ 77 Degrees F, Max. Steam Pressure - Valves Not Rated, Seat Material Viton, Flow - Valves 7 gpm