  • Zoro # G4209125
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inlet Size
1/2"
Outlet Size
1/2"
Body Material
Polypropylene
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
FNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RVDTM050T-PP
Zoro #
G4209125
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
Outlet Size
Overall Length
2 1/2 in
Overall Height
5 13/16 in
Inlet Connection Size
1/2 in
Outlet Connection Size
1/2 in
Details
Body Material
Polypropylene
Item
Adjustable Antisiphon Relief Valve
Outlet Type
Inlet Type
Spring Material
Zinc Plated
Pressure Range
5 to 100 psi
Seat Material
PTFE
Factory Set Pressure
100 psi
Test Lever
Test Lever Not Included
Temp. Range
32 Degrees to 180 Degrees F
Application
Anti-Siphon, Back-Pressure Regulator, Back-Pressure Valve, By-Pass Applications, Relief
Standards
ISO 9001:2015
Product Type
Back Pressure Valve
Outlet Connection Type
NPT
Operating Temperature - Minimum
32 Degrees F
Pilot Adjustment - Minimum
5 psi
Operating Pressure - Maximum
125 psi
Outlet Connection Gender
Female
Operating Temperature - Maximum
180 Degrees F
Operating Pressure - Minimum
5 psi
Inlet Connection Type
NPT
Pilot Adjustment - Maximum
100 psi
Inlet Connection Gender
Female
Description
Adjustable Antisiphon Relief Valve, Body Material Polypropylene, Inlet Type FNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1/2 in, Outlet Size 1/2 in, Factory Set Pressure 150 psi, Pressure Range 5 to 100 psi, Not Applicable BtuH, Overall Height 5 13/16 in, Application Anti-Siphon, Back-Pressure Regulator, Back-Pressure Valve, By-Pass Applications, Relief, Overall Length 2 1/2 in, Seat Material PTFE, Spring Material Zinc Plated, Temp. Range 32 Degrees to 180 Degrees F, Test Lever Test Lever Not Included