  • Zoro # G5391215
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
For Media
Air, Inert Gases, Light Oil, Water
Valve Ways
3-Way
Valve Starting Configuration
Normally Closed
Nominal Pipe Size
1/4 in
Inlet Connection Type
BSPP
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
8320G188
Zoro #
G5391215
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Nominal Pipe Size
1/4 in
Overall Length
1-11/16 in
Overall Height
3-3/4 in
Center Line Pipe Center Size
1-3/4 in
Overall Width
1-7/16 in
Orifice Diameter
3/16 in
Details
For Media
Valve Ways
3-Way
Valve Starting Configuration
Normally Closed
Inlet Connection Type
BSPP
Outlet Connection Type
Voltage
120V AC
Valve Type
Direct Mount
Operation Type
Direct Acting
Seal Material
NBR
Operating Pressure Differential - Maximum
45 psi Air/Inert Gas, Light Oil, Water
Operating Pressure Differential - Minimum
0 psi Air/Inert Gas, Light Oil, Water
Item
Solenoid Valve
Electrical Connections
1/2" Conduit w/18" Leads
IP Rating
IP66
Coil Insulation Class
F
Body Material
Brass
Coil Enclosure
Without Junction Box, Watertight
Valve Design
3-Way/2-Position
Application
Standards
ATEX, CSA, IIECEx, UL Listed
Coefficient of Volume (Cv)
0.35
Thread Type
Operating Pressure Differential Water - Minimum
0 psi
Operating Pressure Differential Light Oil - Maximum
45 psi
Includes Seal
Yes
Environmental Rating
Indoor, Outdoor
Fluid Temperature - Maximum
200 Degrees F
Operating Pressure Differential Light Oil - Minimum
0 psi
Operating Pressure Differential Air/Inert Gas - Maximum
45 psi
Operating Pressure Differential Steam - Maximum
Not Rated
Includes Coil
Yes
Wattage
10.1 W
Operating Pressure Differential Hot Water - Maximum
Not Rated
Operating Pressure Differential Water - Maximum
45 psi
Operating Pressure Differential Air/Inert Gas - Minimum
0 psi
NEMA Enclosure Rating
1, 2, 3, 3S, 4, 4X
Frequency
50 Hz, 60 Hz
Mounting Orientation
Horizontal or Vertical
Valve Positions
2-Position
Description
Solenoid Valve, Valve Ways 3-Way, Valve Starting Configuration Normally Closed, Valve Type Direct Mount, Nominal Pipe Size 1/4 in, Orifice Diameter 3/16 in, Body Material Brass, Coefficient of Volume (Cv) 0.35, Operating Pressure Differential Air/Inert Gas - Maximum 45 psi, Operating Pressure Differential Fuel Gas - Maximum Not Applicable, Seal Material NBR, Voltage 110V AC, 120V AC, Operating Pressure Differential Fuel Oil - Maximum Not Applicable